Setkání heligonkářů – 17. 10. 2015

Článek v Benešovském deníku

Dolní Kralovice – Bohatý kulturní život obce pokračoval oblíbenou přehlídkou hráčů na tahací harmoniky. Zúčastnil se jí i starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta.

Setkání heligonkářů mělo dlouhou, desetiletou přestávku. Jak se to stalo, že na heligonky v Dolních Kralovicích znovu chodíte?

No, nedalo mi to a tradici jsme znovu oživili. Mám radost z toho, že se setkání ujalo a lidé si znovu našli cestu do našeho společenského domu.

Ale na hudbu nechodí jen lidé z Dolních Kralovic, že?

Přijíždějí sem lidé i z poměrně vzdálených míst. Vím o tom, že tu jsou diváci až od Týnce, z Chrudimska nebo Pelhřimovska. Samozřejmě i ti z okolí naší obce.

Heligonka a její hlas ale asi nejsou pro každého…

To je pravda. Mezi mladými tahle hudba moc nefrčí. Ale ti starší se tu rádi setkávají při živé hudbě. Heligonka je totiž úplně jiná, zvláštní hudba. V Dolních Kralovicích funguje také klub heligonkářů a s ním a chovateli se obec na přípravě setkání vyznavačů tohohle nástroje podílí.

Může obec, jejímž jste nejvyšším představitelem, do takového festivalu jaký tu máte, vnést i něco nového?

Obec především maximálně napomáhá. Bez obce by setkání šlo asi špatně organizovat. Tahle přehlídka totiž rozhodně není výdělečným podnikem. Když chceme, aby naše setkání bylo opravdu na úrovni, musíme do toho také něco investovat. Muzikanti, co u nás vystupují, jsou opravdoví profesionálové, co se týká jejich umění, i když statut profesionálů samozřejmě nemají. Doba, kdy si u nás heligonkáři chtěli zahrát jednu písničku, je dávno pryč.

Jak dlouho akci připravujete?

Intenzivně asi jen čtrnáct dní, ale nasmlouvání účinkujících musíme zvládnout dříve, abychom je k nám dostali.

Jaký časový harmonogram jste na čtrnácté setkání naplánovali?

Začaly jsme ve dvě odpoledne a skončíme do šesti. Přece jen je podzim, padne tma, možná i mlha a někteří lidé to domů mají dost daleko. Nejdál to mají samozřejmě účinkující. Domů pojedou do Šumperka, k Brnu, Žďáru nad Sázavou nebo na Šumavu k Domažlicím.

Předpokládám, že přehlídka heligonek bude i v příštím roce.

Samozřejmě! Tradici chceme zachovat. Na příští rok už máme i přesný termín. Sejdeme se v sobotu 15. října. To už bude práce na polích skončená a lidé se budou moci bavit při heligonkách.

Video – 1. část

Video – 2. část

Fotografie

Back to Top